Zasaďme Česko
Kde probíhají výsadby:
Moravskoslezský kraj
Olomoucký kraj
Zlínský kraj
Jihomoravský kraj
Vysočina
Hradecký kraj
Pardubický kraj
Středočeský
Liberecký
Jihočeský
Plzeňský
Karlovarský
Ústecký
Společným podzimním výsadbovým dnem v roce 2019 bude so a ne 26.-27. října
„Sázení bylin, keřů a stromů“
Chcete se účastnit?
Manuál pro účastníky:
1. Stát se organizátorem výsadeb
– rád komunikuji, vedu a motivuji lidi svým příkladem, mám v obci mnoho přátel, jsem patriot
2. Pěstovat dřeviny a byliny k výsadbám
– chci pěstovat dřeviny a trvalky, sázet je s dalšími lidmi ve své obci, rád dělám něco pro radost zdarma
3. Zapojit se do mapování pozemků povolených k výsadbám dřevin a bylin
– jsem v kontaktu s majiteli pozemků, umím je vyhledat a sepsat s nimi smlouvu o udržitelnosti výsadeb.
4. Zapojit se jako dobrovolník
- rád pomáhám, chci sázet květiny, stromy a keře
5. Materiálně podpořit akci
– mám věci které nepoužívám potřebné k průběhu akce v mé obci, okolních obcích
6. Finančně podpořit akci
- mám nějaké peníze navíc – číslo sbírkového účtu spolku PagoPago: 2201511156/2010
7. Stát se mediálním partnerem
– pomůžu s propagací akce Zasaďme Česko, poskytnu záštitu akce a pomůžu s propagací
Všem registrovaným organizátorům nabízíme zdarma jednodenní školení v dobrovolnickém centru spolku Pagopago Široká Niva 116, termíny sledujte na facebooku:
Tel: 776131404
mail: pagopagosady@gmail.com
Cílem akce je společné sázení bylin a dřevin v katastru obce kde bydlím, zlepšit své životní prostředí, podpořit život. Vytvářet místa v krajině kde žiju, kam rád zajdu, jsou mi blízká.
1.Výsadba
Sázíme na trvalé stanoviště především ovocné dvouleté dřeviny vypěstované z osiva ušlechtilých odrůd ovocných dřevin a trvalky v hustém sponu do řad (1*1m), které jsme si sami napěstovali ze semen zdravých stromů, ušlechtilých odrůd a bylin v naší obci, případně koupili špičáky očkované na semenných podnožích v blízké školce. V obci kde sázíme zakládáme genofondové sady jejichž součástí jsou matečnicové stromy. Obecní školky dřevin a trvalek. Do výsadeb sázíme, vyséváme stromy, keře, byliny a to jak cílové dřeviny, tak pomocné dřeviny - olše lepkavá, bříza, osika podporující růst cílové kultury. Zvyšují kvalitu půdy a tím kvalitu cílových dřevin.
2.Co sázíme
Semena získáme z vlastního sběru, od dětí ve školách, z moštáren, pasírek, zpracoven ovoce, semenářských závodů. Dřeviny vypěstované ze semen a vysazené do věku dvou let na trvalé stanoviště, nebo přímo z výsevu na trvalé stanoviště mají kůlový kořen, který jim umožňuje odolávat suchu, mrazu, okusu zvěří, je pro ně vítaný zápoj další vegetace a podporují život v půdě.
3.Údržba
Roubovat můžeme na trvalém stanovišti, ale nemusíme. Přirozený nástup plodnosti generativně množených ovocných dřevin je 8-12 rokem, kdy dosahují pohlavní dospělosti. U ořechů 16-24 rokem. Vysazené stromky nezaléváme, pouze natíráme terminální pupeny proti zimnímu okusu zvěří, trávu mezi stromky vyžínáme sporadicky max. jednou v roce pouze kolem stromků, posečenou trávu ponecháme na místě. Platí čím více vegetace na 1m2, tím více vody, života v půdě a stabilnější klima. Výsadbu udržujeme mechanickou probírkou v souvislém vegetačním zápoji, po nástupu plodnosti ponecháme na stanovišti zdravé dřeviny s žádanými plody.