top of page

Filosofie Pagopago

Školky sazenic

Aktuálně k odběru v říjnu 2018 300 tis. dvouletých semenáčků
 
Jabloní (Malus) krajových odrůd.
Plodnost v 8 letech.

Průměrná výška v dospělosti - 6-15 m.

Dub 

Průměrná výška v dospělosti – 30 m.

Jedlé kaštany (castanea sativa).
Plodnost v 15 letech.
Průměrná výška v dospělosti - 30 m.
Vlašský ořech - ořešák královský (Juglans regia L.)
Plodnost v 15 letech.
Průměrná výška v dospělosti - 15-30 m.
Sazenice nabízíme prostokořenné v jakýmkoliv množství. Vlastní odběr v říjnu v Příkazech (okr. Olomouc). Pro odběr stačí opatrně vykopat a dát pro převoz do bedýnky, co nejrychleji vysadit na trvalé stanoviště. Sazenice jsou zdarma. Výkopové práce jsou prováděny za doplatek., nebo obalované v pilinách ve fólii.

Osivo pro výsadbu síjí - nestratifikované

Švestky. Odrůda: Čačanská rodná

Třešně. Odrůda neurčená

Višně. Odrůda Ujfehertoj Fürtös

Vše je již vysušeno a připraveno k uskladnění do doby stratifikace.

Osivo zasíláme pouze za cenu poštovného.

Poštovné: obálka do 1 kg cca 30 Kč,

více něž 1 kg – po ČR cca 83 Kč,

obálka na Slovensko cca 110 Kč.

 

Sazeničky stromků pěstujeme ze stratifikovaných semen na polích. K výsevu používáme secí stroj. Základem je dobře připravená půda. Pozemek je nutné oplotit - ochrana před zvěří.

Proč semenáče?

Sazenice přesazujeme na trvalá stanoviště v prvním, nejpozději ve druhém roce z důvodu zachování kůlového kořene (můžete rovněž zvolit výsadbu síjí), který je při pozdějším přesazení vždy poškozen. Kůlový kořen zajištuje dlouhověkost, dostatečnou zásobu živin, zajišt'uje dostatek vody v obdobích sucha, umožnuje přežít i v extrémních mrazech, dává koruně stromu její přirozený tvar a velikost. Strom nevyžaduje řez. 

V případě, že požadujete konkrétní odrůdu, nebo chcete zachránit jabloň, kterou soused pokácel, můžete na již zapěstovaném semenáči na trvalém stanovišti přeroubovat některou z kosterních větví !NIKDY však ne terminální výhon - je přímým pokračováním kůlového kořene!       

Vlastní odběr na podzim 2019.

 

Termín odběru je třeba objednat telefonicky: 776131404

Před objednáním osiva. Aneb "dostal jsem seminka, co dál".

Návod:

Nezapomeňte si nejdříve připravit záhon pro výsev. To můžete udělat teď na podzim.

Osivo švestek, odrůda Čačanská rodná, které Vám rozesílame je osivo, které je třeba dosušit někde ve stínu na průvanu, nebo na půdě, uskladnit v prodyšném obalu, stratifikovat a po skončení stratifikace vyset na připravený záhon pro výsev síjí.

Co znamená stratifikovat?

Provést předseťovou přípravu.

"Pedseťová příprava osiva"

  • Většina semen není schopna po dozrání plodu hned klíčit, je pro ně nutné projít

  • Obdobím stratifikace = určité fyziologické pochody spojené s obdobím nízkých teplot.

  • Tyto teploty pomáhají odbourávat látky, které zabraňují semenům v klíčení.

  • Stratifikace semen = mokré uskladnění probíhá v písku, rašelině, pilinách, v chladu

Ok, je to 30 dnů ve vlhkém písku ve sklepě, co dál?

Semena vysévat na husto do plochy záhonu a poté zahodit substrátem na výšku dvojnásobku semene. Záhon pro výsev síjí připravíme již na podzim, abychom mohli časně zjara po ukončení stratifikace osivo vyset. Výsevní Substrát je směsí rašeliny a písku. Musí se jednat o lehkou zem, aby bylo možné rostlinky na podzim snadno vyjmout z půdy a přesadit do řádku na záhon ve sponu 10*30 cm. Hloubka záhonu pro výsev síjí je min. 20 cm. Na dno je dobré dát fólii používanou proti prorůstání kořenů v zahradnictví.

A jde to bez stratifikace?

Pokud máte záhon pro výsev síjí již připraven můžete semena rovnou vysetna podzim vyset, semena začnou klíčit až na jaře, někdy se stane, že rok přeléhají. Každopádně musíte počítat s menší klíčivostí a vyset min. dvojnásobek osiva, oproti stratifikovanemu osivu. Přirozený nástup plodnosti je asi v  12 roce věku stromů, kdy se začne v těle tvořit hormon způsobující plodnost. Stejně jako např u lidí.

Ke stažení

Doporučujeme učebnice Školkařství (pdf)

Kdy to půjde na trvalé stanoviště a kolik stromků zůstane ve finále?

Stromy vysazujeme na trvalé stanoviště v druhém roce abychom pozdější výsadbou nepoškodili kůlový kořen. Doporučujeme spon 100 * 130 cm tj. 8600 stromků na hektar, v okamžiku kdy se stromky dotknou korunami uděláme první probírku abychom uvolnili plochu pro růst stromů tak pokračujemeaž do konečné podoby 1200 jedinců na hektar. Kulový kořen je zásadním předpokladem pro dlouhověkost stromu, odolnost vůči stresu a možnosti pěstování rostlin v příkmenném pásu bez nutnosti dodatečné závlahy, kořenové systémy nejsou v konkurenčním vztahu, koření v různé hloubce. Stromek je možné roubovat, čímž přenášíme hormony z plodícího stromua způsobíme, že i pohlavně nedospělý strom nese ovoce, což je na úkor dlouhověkosti a vitality stromu.

bottom of page