Blog

Práce v lese je nejlepší práce

20.06.2018

Milí přátelé, členové i další příznivci spolku Ekologická organizace PagoPago v současné době mohou žít i pracovat v lese. Na práci v lese je nejkrásnější skutečnost, že můžete být v lese, aniž byste museli dojíždět do práce ve městě, což se Vám nepoštěstí, i když žijete na venkově. Doba a naše návyky nás přivedla do situace, kdy jsme nuceni využívat auto každý den. Budujeme stále nové silnice, dojíždíme denně za prací, nákupy, do škol, plováren, za svými myšlenkami a přáními. Chodíme pozdě spát, odpočíváme pouze v době dovolené a každý náš krok provází všudypřítomný hluk.
Vaše situace se však může změnit že dne na den. Pracujeme ve dvou lokalitách a to Hrubý Jeseník- Čertova stěna a Oderské vrchy - Klokočůvek. Obě lokality jsou dostatečně vzdálené civilizaci. Jsou zde stromy, potoky s pitnou vodou, pokoj a klid. Naším domovem je příroda. Žijeme ve stanech, vaříme čaje z čerstvých bylinek, sbíráme maliny a další lesní plody. Každé ráno jdeme do práce, přičemž zdoláváme převýšení 250 výškových metrů. V Jeseníkách loupeme kůru z poražených kmenů, abychom zabránili šíření kůrovce. V Oderských vrších obžínáme ručními kosami vysazené stromy, aby je nezadusily ostružiny. Každý pracuje svým tempem a ve vlastním rytmu. Práce je placená od úkolu. Ráno nás budí ptačí zpěv a večer usínáme se západem slunce. Podle mne je takový život normální a je nám dán rytmem přírody. Každý může najít své místo a smysl pokud může být denně přítomen v přírodě.
Nadchází léto a mnoho lidí odjíždí za krásami přírody do vzdálených zemí. Je smutné, že za krásami přírody musíme jezdit tak daleko. Je to způsobeno tím, že nás činnost vede k devastaci přírody. A když ji zničíme, máme dost peněz na to, abychom odjeli tam, kde ještě zůstala zachována. Paradoxní na celé věci je to, že do této oblasti vezeme peníze a tím dáváme tamějším obyvatelům prostředky k devastaci přírody proto, abychom měli stejný luxus a komfort jako doma, až tam přijedeme příště. Ano, žijeme v paradoxní situaci. Toužíme po přírodě a abychom se do ní dostali alespoň na pár dní celý rok, tak ji ničíme.
Nyní se nabízí jedinečná příležitost pracovat v přírodě a vykonávat činnost, která je s přírodou v souladu. Málokdo z Vás na dovolené v přírodě stráví každou vteřinu svého života. Většinou během dovolené sedíme mnoho času v autě, restauraci, hotelu, na kole, motorce, v balónu, neustále něco řídíme, jdeme na horu a dolů, odněkud někam a tam se najíme.
Práce v lese se za posledních sto let hodně změnila, ale jsou místa kde je stejná jako před sto lety. Ticho, klid a hory. Práce lidských rukou, jednoduché pracovní nástroje, studánky s pitnou vodou, ptačí zpěv, přátelé, hvězdy nad hlavou a láska v srdci.
S pozdravem a přáním pokojného dne za spolek Ekologická organizace PagoPago Josef Čermák

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Vybrané články

Městské biokoridory

26.10.2015

1/1
Please reload

Archiv
Please reload

Podepište se
  • Grey Facebook Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now